100 slov, která tvoří 50 % angličtiny pro POKROČILÉ

PŘEHLED 100 NEJPOUŽÍVANĚJŠÍCH ANGLICKÝCH SLOVÍČEK ti může velmi dobře posloužit i když jsi v angličtině zdatnější, nebojím se říct dokonce pokročilá/ý.

Jak přesně?

Možná víš, možná zatím jen tušíš, ale pravda je taková, že mnoho slov v angličtině má víc než 1 význam. Jsou slova, která mají třeba i 18 různých významů (například slovo ‚way‘) a jsou slova, která jsou součástí ústálených spojení a tím tvoří další významy například slovo TIME (on time, in time, this time, next time..). 

No a jako pokročilého angličtináře by tě mohlo napadnout

učit se všechny významy a způsoby použití jednoho slova najednou. Opak je správně. Uč se nová slova v jeden okamžik pouze v jednom významu a udělej si plán, podle kterého se ke konkrétnímu slovu budeš vracet třeba každých 14 dní a naučíš se jej používat v dalším a dalším významu či spojení. POSTUPNĚ.

K čemu je to dobré?

Většina z nás má totiž tendenci učit se slovíčko drilem (nadrtím se, že slovo ‚take‘ znamená: vzít, odvézt, odnést, uchopit, sebrat a opakuju to jako básničku furt dokola) a bez kontextu – tzn. nemáme k tomu slovíčku žádnou souvislost, situaci, ve které jej použijeme a nevidíme žádný ‚obrázek‘.

Obrázek slovíčka je důležitý

Obrázek = představa slovíčka je důležitý pro zapamatování. Je dokázáno, že čím víc smyslů při učení použijeme, tím trvalejší je záznam v naší paměti.

TIP: Uč se nová slovíčka metodou SLOVNÍCH KARET

Podívej se na 25 nejpoužívanějších anglických sloves, bez kterých se anglicky nedomluvíš, a které jsem pro tebe připravila jako interaktivní SLOVNÍ KARTY s výslovností nebo karty k tisku na dotvoření za 99 Kč.

Se slovíčky rovnou trénuj anglickou gramatiku

Například, když se budeš učit slovo ‚to cook‘ = vařit, říkej si věty s tímto slovem ve chvíli, kdy skutečně vaříš anebo vidíš někoho, kdo vaří. Přidávej si ke slovu kontext, tzn. řekni co vaříš, jak dlouho to vaříš, pro koho to vaříš, co do toho dáváš, když vaříš atd. Tímto způsobem ti slovo zůstane v paměti déle a ne jen na chvilku. A jako bonus si můžeš třeba anglická slovesa (ale nejen je) procvičit v různých anglických časech.

I am cooking now. I’ve been cooking for an hour. I like to cook with my friend Anne. We usually cook every Friday evening.

TIP: Všech 12 anglických časů jasně, přehledně a graficky za 30 dní

Za 7 minut ti ukážu, co všechno v angličtině zvládneš za pár dní

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Spoj učení se anglických slovíček s tréninkem výslovnosti

Je skvělé učit se slovíčko v různých jeho podobách, například: cook, cooking, cooked, a to a včetně správné výslovnosti. Správná výslovnost je důležitá, protože mění význam toho, co říkáš. Jen si představ, že bychom v češtině nepoužívali diakritiku – háčky a čárky a ze slova Čech by rázem byl cech nebo řádek by mohl být Radek

Využívej online výkladové slovníky – jsou zdarma a k nezaplacení

VÝKLADOVÉ SLOVNÍKY, které jsou online a zdarma, ti mohou neuvěřitelně pomoct na tvé cestě za lepší angličtinou. Například Oxford Learner’s Dictionary anebo Longman Dictionary jsou skvělým zdrojem nejen spolehlivých informací o konkrétním slově, ale nabízí také možnost poslechnout si správnou výslovnost slova s britským nebo americkým přízvukem, dále jaké jsou kolokace slova, tedy s jakými dalšími slovy jej rodilý mluvčí nejčastěji kombinuje a používá a mnoho dalšího.

Kolokace, idiomy, fráze pro pokročilou angličtinu

Kombinování správných slov = vazby a kolokace nebo fráze, je vůbec super zajímavá věc. Často totiž když se slovo učíme jednotlivě, bez kontextu a drilem (ne ve větách, ale v podstatě se jednotlivá slova naučíme jako básničku, nabiflujeme se je), tak pak kombinujeme slova, která nám sice k sobě sedí česky, ale v angličtině se tak nepoužívají.

Například česky říkáme silný déšť, ale v angličtině to je heavy rain anebo my řekneme ‚Jsi spokojená ve své práci?‘ a anglicky se to řekne ‚Are you happy at work?‚; či dokonce ‚Miluji tě nejvíc na světě.‘ a angličtina podobnou myšlenku vyjádří jako ‚I love you to the moon and back.‘

Začni používat běžné anglické fráze a spojení

stejně přirozeně jako rodilí mluvčí. 20 lekcí včetně hlasových nahrávek pro správnou výslovnost a poslech kdekoliv. Vše do e-mailu a napořád. Jen za pár korun. Protože chceš svoji angličtinu posunout na vyšší level!

Slovní zásoba není o počtu slov, která znáš,

ale spíš o tom, jestli slova, která znáš dokážeš vhodně použít v různých jejich významech a spojeních či frázích a idiomech i gramatických časech.

Have fun with English!

Mentoring je předávání zkušeností a znalostí a vedení k pokrokům. Na základě svých mnohaletých zkušeností s angličtinou profesně i lektorsky se podílím na tvých pokrocích v angličtině a vedu tě k trvalému úspěchu. Pomocí metody SMART získáš nadhled a konečně zažiješ ten pocit, že mluvíš, ovládáš a chápeš angličtinu a dokážeš ji použít kdykoliv potřebuješ. Specializuji se na OŽIVENÍ a RESUSCITACI ANGLIČTINY a ráda přivedu opět k životu i tu tvoji. Během pár měsíců zažiješ takový pokrok, jakého si nedosáhl/a ani po několika letech studia ve škole.

600 000 slov ve slovníku, ale jen 100 z nich tvoří 50 % angličtiny

  • Na jaká slovíčka se soustředit?
  • Která slovíčka se vyplatí si pamatovat?
  • Chceš nejen přehled, ale také video průvodce s mým komentářem a doporučením?
"Vážená paní Mirko, Na fakultě jsem se věnoval především didaktice a komunikaci. Jedna věc je nějaký obor znát a umět; druhá věc je "umět" to naučit ostatní! Proto obdivuji Váš "počin" - přehled 100 základních slovíček z "obávané" angličtiny. Všechno, co může ostatním pomoci v cestě za poznáním a věděním zaslouží velké uznání. A ve Vašem případě dokonce pomoc nezištná! Dovoluji si Vám proto poděkovat za mladší příslušníky mé rodiny a také za všechny zájemce o angličtinu, hlavně ty věčné začátečníky!"
Prof. PhDr. CSc. Oldřich Š.