ZÁBAVNÉ AKTIVITY NA TRÉNINK JAZYKŮ

Zajímavé aktivity na pár kliknutí nejen na angličtinu – JE TU EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ

26. září je Evropský den jazyků, který vyhlásila Rada Evropy už v roce 2001 a cílem bylo

  • upozornit veřejnost na význam učení se cizím jazykům a znalosti rozmanitých jazyků a zvýšit tak vícejazyčnost a mezikulturní porozumění;
  • propagovat bohatou jazykovou a kulturní rozmanitost Evropy, která se musí zachovat a o niž je nutné pečovat;
  • podporovat celoživotní učení jazyků ve škole i mimo ni, ať již pro studijní účely, zaměstnání, mobilitu či jen pro radost nebo pro výměnné pobyty.

Jen v Evropě existuje asi 225 jazyků – kolik jich ovládáš ty?

Jak dobře jde Evropanům osvojovat si jazyky svých blízkých (a vzdálenějších) sousedů? Mnoho Evropanů se domnívá, že znalost jednoho jazyka je postačující. Přibližně polovina až dvě třetiny celosvětové populace je však do určité míry bilingvní a velký počet lidí je plurilingvní ( vícejazyčný), tzn. má určitou znalost několika jazyků (pasivní porozumění, psaní, konverzace…).

Je mnohem přirozenější ovládat více jazyků, než jen JEDEN – ukážu ti, že ty jich možná zvládáš také víc

Plurilingvismus je pro člověka mnohem přirozenější než monolingvismus. Lidé se domnívají, že kromě své mateřštiny žádný další jazyk neznají, ale mnoho z nás jiný jazyk do určité míry ovládá.
Někteří z nás pamatují naše soužití se Slovenskem, kdy jsme byli PŘIROZENĚ BILINGVNÍ – já dokonce PLURILINGVNÍ (od narození jsem byla obklopena slovenštinou, maďarštinou i češtinou a skrze hudbu také angličtinou). Sledovali jsme české/slovenské pořady v televizi, četli knihy v češtině i slovenštině, jezdili na dovolenou na Zlaté písky nebo do Krkonoš a nikdo neřešil, že bychom se měli učit nějak zvlášť jazyk našich „bratrů“ až na pár hodin ve škole.

Dnes jsou možnosti naučit se novému jazyku větší než kdy předtím

Existuje mnoho nástrojů dostupných na pár kliknutí, které vás mohou propojit s lidmi na celém světě, s umělou inteligencí nebo třeba jen umožnit procvičovat si anglická slovíčka nebo gramatiku každý den pár minut introvertně ve svém počítači :).

Aktivita 1. – POSLOUCHEJ a POZNEJ JAZYK

Co je to za jazyk?

Všichni dobře známe situaci, kdy jedeme autobusem, popíjíme kávu v kavárně či se procházíme po ulici a zaslechneme rozhovor v cizím jazyce, přičemž uvažujeme, kterou řečí dotyční asi hovoří.
Procvič si rozpoznávání cizí řeči a příště pro tebe bude snadné cizí jazyk určit! Audio test je TADY:

MOJE SKÓRE BYLO 19 Z 32 a jsem zvědavá na vaše výsledky. A musím říct, že rozpoznat norštinu od dánštiny či švédštiny nebylo snadné, ale zajímavé bylo poslouchat irštinu nebo islandštinu. Co je oříšek pro jednoho, může být snadné pro druhého.

Je ČECH a CECH nebo CAR a CÁR stejné slovo?

Na výslovnosti záleží.
Protože ani milion slovíček a všechna gramatika světa tě nezachrání, pokud ti nebude rozumět.

BALÍČEK 44 zvuků a znaků angličtiny ti pomůže začít ‚číst‘ výslovnost správně a MLUVIT srozumitelně.
Díky interaktivním zvukovým kartám každého ze zvuků a znaků angličtiny se naučíš DEKÓDOVAT anglickou výslovnost a konečně se budeš učit slovíčka správně hned od začátku.

Aktivita 2. – JÍDLO Z CELÉHO SVĚTA + recepty

Super zábavná aktivita nejen pro ty, co rádi vaří, ale také ty, kteří rádi jí. Propojit studium angličtiny s jídlem je ta NEJPŘIROZENĚJŠÍ VĚC, kterou znám. Jsem propagátorkou JEDNODUCHOSTI a PRAXE a trénovat angličtinu skrze něco tak přirozeného a každodenního, jako je jídlo, je prostě ZNAČKA IDEÁL.
Mapu jídel z celého světa najdeš TADY. Pak stačí kliknout na jídlo, které tě zajímá a můžeš si přečíst recept, koupit ingredience a podle návodu si vyzkoušet připravit třeba Fish’n’chips nebo Meat pie.
A tady to nekončí. Najdeš zde odkazy na místa po celém světě, kde dělají tu nejlepší pizzu, burger nebo curry nebo si můžeš vyzkoušet různé varianty jednoho jídla…..

Aktivita 3. – JEDNO SLOVO -> miliony možností procvičení

Youglish je skvělý nástroj pro všechny, kteří chtějí cizí jazyk slyšet, vidět a používat. Nepřeberná studnice videí, která se vám zobrazí po zadání slova nebo spojení do vyhledávacího políčka. Můžete vybírat ANGLIČTINU, němčinu nebo třeba španělštinu či arabštinu. V případě angličtiny je výběr až neskutečný a můžete si vyfiltrovat, jestli chcete americkou, britskou nebo australskou verzi. Navíc jsou pod videem titulky, které vám usnadní výslovnost a metodu shadowing, tedy stínování (psala jsem o ní v jednom z předešlých článků). Youglish je TADY.

Aktivita 4. – UČ SE SLOVÍČKA s dalšími až 12 hráči z celého světa

Online živá hra s hráči z celého světa. Skvělé procvičení slovíček na základě kreslení a psaní. S hráči můžete komunikovat v chatovacím okně. Vedle tréninku slovíček si vytříbíte také představivost a fantazii. Skribbl je TADY

10+ nástrojů online i offline na anglická slovíčka

UČIT se SLOVÍČKA ZÁBAVNĚ

Chceš odhalit dalších 10+ nástrojů online i offline na anglická slovíčka, protože se chceš angličtinu učit ZÁBAVNĚ a bez BIFLOVÁNÍ?
* Čekají tě ověřené tipy, jak s nástroji ZDARMA pracovat.
* Přehled online slovníků, které využiješ i na trénink gramatiky
* Video návody ti pomohou všechno si rovnou vyzkoušet
* VÝHODY a NEVÝHODY jednotlivých nástrojů a k čemu je můžeš nejvíc využít

online slovníky, umělá inteligence, myšlenkové mapy, appky, idiomy, kolokace a nejpoužívanější spojení

Aktivita 5. – UČÍŠ SE CIZÍ JAZYK NA DOVOLENOU? Zajeď si na virtuální dovolenou hned teď

Mohlo by se zdát, že virtuální dovolená vám nikterak s jazykem nepomůže, ale opak je pravdou. Při hádání konkrétního místa z videa přimějete svoje uši poslouchat náhodné rozhovory, svoje oči číst nápisy, svůj mozek spojovat si různé podněty a analyzovat jazyk a zemi.
VIRTUAL VACATION – vaše virtuální dovolená začíná TADY

ENJOY and HAVE FUN!

Mentoring je předávání zkušeností a znalostí a vedení k pokrokům. Na základě svých mnohaletých zkušeností s angličtinou profesně i lektorsky se podílím na tvých pokrocích v angličtině a vedu tě k trvalému úspěchu. Pomocí metody SMART získáš nadhled a konečně zažiješ ten pocit, že mluvíš, ovládáš a chápeš angličtinu a dokážeš ji použít kdykoliv potřebuješ. Specializuji se na OŽIVENÍ a RESUSCITACI ANGLIČTINY a ráda přivedu opět k životu i tu tvoji. Během pár měsíců zažiješ takový pokrok, jakého si nedosáhl/a ani po několika letech studia ve škole.

600 000 slov ve slovníku, ale jen 100 z nich tvoří 50 % angličtiny

  • Na jaká slovíčka se soustředit?
  • Která slovíčka se vyplatí si pamatovat?
  • Chceš nejen přehled, ale také video průvodce s mým komentářem a doporučením?
"Vážená paní Mirko, Na fakultě jsem se věnoval především didaktice a komunikaci. Jedna věc je nějaký obor znát a umět; druhá věc je "umět" to naučit ostatní! Proto obdivuji Váš "počin" - přehled 100 základních slovíček z "obávané" angličtiny. Všechno, co může ostatním pomoci v cestě za poznáním a věděním zaslouží velké uznání. A ve Vašem případě dokonce pomoc nezištná! Dovoluji si Vám proto poděkovat za mladší příslušníky mé rodiny a také za všechny zájemce o angličtinu, hlavně ty věčné začátečníky!"
Prof. PhDr. CSc. Oldřich Š.