Jednoduchá metoda pro zapamatování si slovíček, vět i celých dialogů

Metoda slovních karet - jak se učit anglická slovíčka zábavně a bez biflování

Překvapivě jednoduchý způsob

Dnes vám řeknu o překvapivě jednoduché metodě, která vám pomůže zapamatovat si slova, věty nebo i celé dialogy. A také to, jak tuto metodu využít třeba pro naučení se frází z BALÍČKU PRO PŘEŽITÍ – SURVIVAL PACKAGE (mluvila jsem o něm v minulém newsletteru, který je k přečtení a poslechu na mém webu), a kterou můžete využít pro zapamatování si jakýchkoliv užitečných slov, vět či slovních spojení.  A HLAVNĚ, JEJICH AKTIVNÍ POUŽÍVÁNÍ.

Karty – 8 kroků k zapamatování

SLOV či CELÝCH VĚT– mohou být jen jednoduše napsané rukou, vytištěné nebo vlastnoručně kreslené

1. Na jednu stranu kartičky napište slovo, které se chcete naučit, a na druhou stranu jeho překlad. Už to, že si kartičky připravujete je součástí procesu učení se slovíčka. Doporučuji dodržet postup, kdy na jedné straně je anglické slovo a na té druhé český překlad.  

2. Na začátku začněte s malými balíčky karet – asi 15 nebo 20 slov. Obtížná slova by se měla učit v malých sadách, aby bylo možné více opakování a promyšlenější zpracování. Jakmile se pro vás učení stává snadnějším, zvětšujte velikost balíčku.

TIP: více než 50 SLOV náš mozek vnímá jako množství těžce zvládnutelné najednou.

3. Opakování rozdělte do několika kroků. Nejvhodnějším intervalem je projít karty několik minut po prvním nahlédnutí. Pak asi za hodinu, pak další den, pak za týden a pak za několik týdnů. Toto rozložení v čase je mnohem účinnější než opakování a biflování v rámci jedné hodiny studia. V čase rozložené opakování vede k dlouhodobějšímu zapamatování.  

50 SLOVNÍCH KARET S POSLECHEM VÝSLOVNOSTI A PDF K TISKU ZA 99 KČ

Vyzkoušej si metodu slovních karet na 25 nejpoužívanějších anglických slovesech a podstatných jménech. Interaktivní karty s nahrávkou výslovnosti a také 50 karet k tisku jsou součástí balíčku.

4. U slovíček, která se učí obtížně, přemýšlejte o slově v souvislostech a situacích, kdy byste slovo použili. Čím více asociací si s danou položkou dokážete vytvořit, tím lépe. Pomohou obrázky, moje asociace – co mi to připomíná apod..

5. Dbejte na to, aby slova podobného významu nebo podobně vypadající, ať už napsaná nebo vyslovovaná, nebyla společně v jednom balíčku karet. To znamená, že dny v týdnu by se neměly učit všechny najednou. Totéž platí pro měsíce v roce, čísla, protiklady, slova s podobným významem a různá slova se stejným významem. (vzpomeňte si, jak musíte odpočítávat měsíce od ledna, abyste si vzpomněli na říjen 🙂 )

6. Neustále měňte pořadí slovíček v balíčku. Tím se vyhnete tomu, že se naučíte pořadí slov v balíčku karet jako básničku, ale ne jejich skutečný význam.

7. Říkejte si slova nahlas. To napomáhá tomu, aby se slovo dostalo do dlouhodobé paměti.

8. Tam, kde se to hodí, napište na kartičku také fráze nebo věty obsahující daná slova. Tento postup je skvělý zejména pro slovesa, která se nejlépe učí ve frázích a v kontextu.

Běžně používané anglické fráze, spojení a idiomy

ve 20denní e-mailové sérii se zvukovou nahrávkou každé lekce – to je příležitost naučit se 20+ běžně používaných frází s příklady a v kontextu, které ti pomohou obohatit si svou slovní zásobu smysluplně a užitečně, protože mnoho frází využiješ při sledování filmů nebo v konverzacích. K zapamatování si těchto frází vyzkoušej KARTIČKOVOU METODU :). Kurz je tady.

Postup aplikujte na VĚTY a CELÉ FRÁZE

9. Podobně postupujte u celých vět a frází. Od bodu jedna do bodu 8. U celých vět, otázek apod. můžete vést sami se sebou krátké dialogy. Představujte si situaci, ve které frázi nebo větu můžete využít.
Věty, které si chcete zapamatovat, napište na malé kartičky s jejich překladem na zadní straně. V ideálním případě byste si měli předtím nechat pomoci s výslovností těchto frází a vět.

Praxe dělá mistra!

20denní e-mailový kurz s idiomy a frázemi, které běžně používají rodilí mluvčí vám pomůže změnit teorii v praxi. Kurz stojí 279 Kč a obsahuje vedle konkrétních frází, také jejich překlad a příkladové věty, a navíc také hlasový záznam každé lekce pro správný nácvik výslovnosti. Všechny fráze se můžete prakticky naučit metodou SLOVNÍCH KARET. Kurz je tady.

O této metodě učení se slovíček a vět pro vás natáčím krátké video. Najdete jej brzy na mém Youtube kanále Mentorka Mirka nebo na mém webu www.mentorkamirka.cz.

Příště: Několik fungujících metod, které vám pomohou nastartovat MLUVENÍ v cizím jazyce.

Newsletter HAPPY MONDAY, jehož součástí je i tento blogový článek, může být ve tvém e-mailu už příští pondělí. Přihlas se k odběru novinek zde.

Mentoring je předávání zkušeností a znalostí a vedení k pokrokům. Na základě svých mnohaletých zkušeností s angličtinou profesně i lektorsky se podílím na tvých pokrocích v angličtině a vedu tě k trvalému úspěchu. Pomocí metody SMART získáš nadhled a konečně zažiješ ten pocit, že mluvíš, ovládáš a chápeš angličtinu a dokážeš ji použít kdykoliv potřebuješ. Specializuji se na OŽIVENÍ a RESUSCITACI ANGLIČTINY a ráda přivedu opět k životu i tu tvoji. Během pár měsíců zažiješ takový pokrok, jakého si nedosáhl/a ani po několika letech studia ve škole.

600 000 slov ve slovníku, ale jen 100 z nich tvoří 50 % angličtiny

  • Na jaká slovíčka se soustředit?
  • Která slovíčka se vyplatí si pamatovat?
  • Chceš nejen přehled, ale také video průvodce s mým komentářem a doporučením?
"Vážená paní Mirko, Na fakultě jsem se věnoval především didaktice a komunikaci. Jedna věc je nějaký obor znát a umět; druhá věc je "umět" to naučit ostatní! Proto obdivuji Váš "počin" - přehled 100 základních slovíček z "obávané" angličtiny. Všechno, co může ostatním pomoci v cestě za poznáním a věděním zaslouží velké uznání. A ve Vašem případě dokonce pomoc nezištná! Dovoluji si Vám proto poděkovat za mladší příslušníky mé rodiny a také za všechny zájemce o angličtinu, hlavně ty věčné začátečníky!"
Prof. PhDr. CSc. Oldřich Š.