»Moje studentské portfolio «
Leden 2024
Studentský hackathon z (nejen) realizačního pohledu
Co? Designový hackathon na konci 1. semestru
Mluvilo se o něm už od prvního společného setkání a téměř veškerá teorie z několika předmětů se v něm nakonec propojila s praxí. Oproti původním plánům, kdy jsem se chtěla hackathonu účastnit jako člen jednoho z týmů a společně si projít designovým procesem a pracovat tak na výzvě, kterou jsme si asi měsíc před termínem hackathonu vydefinovali, jsem se nakonec rozhodla být součástí realizačního týmu celé akce a připravit tak skvělé podmínky pro své kolegy, kteří se v závěru semestru setkali na této hybridní akci.
Co jsem se naučila?
Co je to vůbec hackathon. Taky to, že se můžete naladit na nějaké téma, konkrétní problém, který vcelku intenzivně řešíte v průběhu semestru s týmem, nadefinujete si designovou výzvu, projdete si canvas Teorie změny, složíte Hippokratovu přísahu, několikrát se sejdete, abyste probrali zdroje, analyzovali podklady a připravili prezentaci pro kolegy, abyste své téma „prodali“, tak to všechno ještě nemusí znamenat, že s touto výzvou se také do finálního hackathonu propracujete.
Z pohledu realizace takovéto akce, jen pár týdnů dopředu, navíc s účastníky offline i online, ve zkouškovém období a vše na dálku, navíc na místě, kde jste nikdy předtím fyzicky nebyli…je prostě unikátní zkušenost. Každý jeden předhackatonový meeting mi přinesl něco nového.
Co pro mě byla pozitivní / negativní zkušenost?
Super atmosféra na online schůzkách a při přípravách hackathonu samotného. Nikdo neplašil, nestresoval, že se něco nestihne nebo nezvládne, přitom vše důležité vyšlo na jedničku a akce se více než povedla. Skvěle jsme spolu vše vykomunikovali a domluvili i si rozdělili úkoly.
Kdybych věděla, do čeho jdu, kopala bych za to, abychom větší část příprav hackathonu zvládli už třeba v prosinci a v lednu, ve zkouškovém, už jen ladili detaily.
Co mi tato zkušenost přinesla za uspokojení nebo ocenění?
Nikdo na hackathonu nestrádal, nebloudil v útrobách MU. Všichni se najedli, seznámili, setkali, prošli si cestou intenzivního 2denního designového procesu, aby v závěru odprezentovali svoji hackathonovou cestu. Potvrzení o tom, že organizačně bylo vše OK je fakt, že nikdo nemluvil o potížích vyplývajících z nedostatku informací před akcí nebo během akce.
Sama hodnotím akci jako velmi zdařilou – byla jsem online pozorovatelem akce samotné a uvědomila jsem si, že i takto velká hybridní akce pro víc než 30 lidí se dá organizačně zvládnout za pár týdnů.
Co bych ocenila?
Z pohledu organizace a realizace akce bych ocenila dřívější začátek přípravy akce a jako student bych ocenila dřívější potvrzení finálních témat jednotlivých designových výzev, aby bylo více času na sladění společných předhackatonových setkání. Někdy bylo vážně hodně náročné sladit se časově v pěti šesti lidech v předvánočním shonu, přes oceán, s nástupem do nové práce, malými dětmi a jejich předvánočními akcemi i rýmičkami a kašílky 😊
Co považuji za jeho klíčový přínos pro sebe?
Moje první zkušenost s organizací hybridní akce na dálku s lidmi, které jsem fyzicky nikdy nepotkala a na místě, na kterém jsem nikdy nebyla, a hlavně typem akce, kterou jsem nikdy předtím neorganizovala (tudíž jsem opravdu moc nevěděla, jak to bude vypadat). Byl to můj úplně první hackathon v životě a věřím, že ne poslední. 😊
Stay tuned! ♥
Zajímá tě moje cesta za DESIGNEM informačních služeb?
Chceš se mnou spolupracovat na designu svých vzdělávacích projektů podle principů designovéh myšlení?
Dej mi o sobě vědět!
Říká se, že na komerčních stránkách podnikatelů a firem sekci "o mně nebo o nás" nikdo nečte.
NENÍ TO PRAVDA
Kdyby existoval jediný člověk, který si tuto sekci na vašich stránkách přečte, pokud se tam dostane, pak jsem to já.
Věřím, že se v celém kosmovesmíru najde minimálně jeden člověk, který si tuto stránku na mém webu taky všimne a možná si něco o mně přečte.
Psaní pro mě vždy bylo nástrojem k uvolnění myšlenek, stresu i štěstí, smutku i euforie. Jazyk je stvořen přesně k tomuto účelu - sdělovat.
A tak budu na těchto stránkách sdělovat střípky ze svého života, protože to je to, proč tu jsme. ŽÍT SVŮJ ŽIVOT.