Hlouběji do problematiky designového myšlení jsem se ponořila díky předmětu Úvod do designového přemýšlení, abych mimo jiné zjistila, že designové myšlení nebo jeho prvky už teď využívám v každodenním životě, a to jak v profesní, tak v osobní rovině.
Věnuji se vzdělávání dospělých a tvorbě online vzdělávacích služeb a designové myšlení je zde klíčové. Pomáhá mi lépe pochopit potřeby a očekávání mých klientů a uživatelů. Chci tvořit účelné kurzy pro lidi a s lidmi. Z prvků design. myšlení, s nimiž pracuji denně, bych ráda zmínila empatii, díky které mohu více pochopit, na jaké výzvy a překážky mohou uživatelé při online vzdělávání narážet a na základě toho jsem schopná přizpůsobovat obsah a formát kurzů a mých služeb, aby byly přístupné všem, kteří se chtějí takto vzdělávat.
Při vývoji nových služeb včetně vzdělávacích materiálů často využívám metody prototypování. Umožňuje mi to experimentovat s různými formáty a přístupy a rovnou je otestovat s uživateli.
Také hojně využívám testování a zpětnou vazbu uživatelů, které mi pomáhají zlepšovat a přizpůsobovat obsah i služby tak, aby co nejvíce pomáhaly vyřešit problém a potřeby mé cílové skupiny.
V osobním životě jsou mi blízké principy empatie, jednoduchosti a funkčnosti a k životu mám obecně optimistický přístup. Nalézám řešení a nehledám překážky, spíš cesty. A všechny tyto prvky patří do designového myšlení.
K naplnění mého druhého vzdělávacího cíle zatím nedošlo. Mapovat a zjišťovat potřeby uživatelů se budeme podrobněji učit ve 2. semestru, ve kterém se zaměříme na uživatelský a kvalitativní výzkum a na data pro design služeb a jejich analýzu. Tento cíl si tudíž přesunu do druhého semestru.
Naplnění třetího cíle bylo spojeno s mým velkým očekáváním. Jsem fanda do užitečných technologií a ráda různé nástroje a nová technologická řešení ve vzdělávání dospělých objevuji a využívám. ChatGPT aktivně používám již od začátku roku 2023, spolu s dalšími nástroji založenými na AI, ale virtuální realita a VR headsety ve výuce na dálku byly v mém životě úplnou novinkou. I proto jsem se těšila na seznámení s virtuálními brýlemi a na společné testování prostředí pomocí různých aplikací. Uvědomila jsem si, že virtuální realita by mohla být velmi praktickou alternativou při vzdělávání dospělých.
Díky různým prostředím VR umožňuje ponořit se do vzdělávacího obsahu a doslova ho prožít. VR může poskytnout realistické tréninkové scénáře pro praktické zkušenosti použití cizího jazyka například v klasické čajovně v Anglii nebo v restauraci na Manhattanu (vyzkoušeli jsme si aplikaci Engage, ve které jsme před soudem obhajovali svá práva pro klidný život v rezidenční čtvrti anebo se ocitli uprostřed lvího výběhu anebo si zprostředkovaně prožili den v životě bezdomovkyně v aplikaci We live here, či si vyzkoušeli komunikovat a fungovat různými způsoby například pomocí emotikonů, avatarů nebo psaní do vzduchu v apce VR chat). Napadá mě ještě dalších deset způsobů, jak a proč využívat VR při vzdělávání dospělých a myslím, že tímto směrem půjdu i v dalších semestrech studia.
A abych neupozaďovala další technologie, pak ráda zmíním skvělé a praktické přednášky Josefa Šlerka, který dokáže mluvit o datech, AI nebo sémiotice neuvěřitelně lidsky a poutavě. Díky jeho vhledům jsem zjistila, jak fungují AI generativní nástroje a proč některé věci umí lépe a některé ‚blbě‘, což vlastně vychází z našeho nepochopení principů fungování těchto nástrojů.
A jen tak mimoděk a mimo mé plány, se učím pracovat s Mirem, trochu nedobrovolně s Teamsy 😊, povinně s IS MU, ve kterém často hledám a nacházím nové možnosti a kanály, objevila jsem platformu Medium, v jejíž Design KISK sekci také publikuji já (rozhovor s Ondřejem Ilinčevem, specialistou na UX design a optimalizaci digi produktů o tom, proč není potřeba ani v designu, ani v architektuře stavět si krásné pomníky, ale spíš věci dělat užitečné) i mí kolegové designéři, lektoři, studenti a čerpám odtud mnoho inspirace.
Dalo by se toho napsal ještě hodně, ale aby se mi to nezvrhlo, protože toto je reflexe mých studijních cílů, tak se patří zakončit článek pozitivním vzkazem Mirce DJ do budoucna: „Jsi skvělá, že jsi to zvládla a je úžasné, že tě to baví! Vítej v dalším semestru.“ (Tu poslední část věty optimisticky plácám do vzduchu, protože se ještě všechno v ISu nezazelenalo, tak, jak by mělo, ale jsem OPTIMISTA 😊).