Jak najít svoje PROČ a podle toho si určit svoje unikátní potřeby při učení se angličtiny.

PROČ se učíme cizí jazyk má velký vliv na to, jak si určujeme své potřeby v jazykovém vzdělávání a to, jakým způsobem se cizí jazyk učíme.

Jiné důvody má 50letá žena, jejíž dcera se odstěhovala do Londýn, vdala se tam, a tudíž má rázem v nejbližší rodině cizince a jiné student 3. ročníku střední školy, který se začíná připravovat na maturitu z angličtiny.

Prvním krokem je zaměřit se na to, co již víte a co plánujete s jazykem dělat. Stanovte si svoje PROČ. Důvody pro učení jazyka jsou různé, ale vašim cílem je zefektivnit učení tím, že se zaměříte na konkrétní účel učení jazyka.

Připravila jsem pro vás přehled PROČ – důvodů proč se cizí jazyk nejčastěji učíme a také moje rady, co je potřeba se naučit a co vám pomůže se k vašemu snu – zvládnout cizí jazyk, dostat. Přehled je řazen podle síly motivace k učení jazyka. Nejsilnější motivace je obvykle silný pocit osobního zájmu, nejslabší motivaci cítíme tehdy, když nás někdo nutí něco dělat.

Pro zjednodušení zde uvádím angličtinu, ale platí to v podstatě pro jakýkoliv cizí jazyk.

PŘEHLED KE STAŽENÍ V PDF JE ZDE.

MOJE PROČ

NA CO SE ZAMĚŘIT

CO MI POMŮŽE

O angličtinu jako cizí jazyk se zajímám, baví mě

Zaměřte se na mluvenou angličtinu. Tedy na obyčejnou komunikaci o tématech, které vás baví – koníčky, zájmy, vášně a radosti.

Vstupte do první online anglické čajovny a stavte se na kus anglické řeči do MIRKA’S ENGLISH TEA ROOM – každý týden jedno nové téma s podklady, slovní zásobou, textem, poslechem a otázkami k tématu.

Žiji v zemi, kde se
se tímto jazykem mluví
a chci umět komunikovat s ostatními

Zaměřte se na mluvenou angličtinu. Udělejte si seznam toho, co potřebujete doladit v oblasti mluvení a průběžně si tento seznam doplňujte. Na úplném začátku se vyplatí začít s některými slovíčky a základními frázemi, které potřebujete pro ‚přežití‘ v zahraničí jako turista, a které se naučíte během několika málo hodin.

Survival package je Balíček frází a základní slovní zásoby pro přežití v zahraničí, který se zvládnete naučit za 4 hodiny.
Jestli vás zajímá základní slovní zásoba – slovíčka a fráze, které potřebujete pro jednoduchou komunikaci v angličtině, sledujte i další newslettery, ve kterých budu mluvit o tom, kolik slov opravdu potřebujete znát a jestli jsou si všechna slova rovna…

Můj partner/ka nebo jiný člen rodiny je rodilý mluvčí

Mluvení by mělo být vaším hlavním cílem. Pokud je rodilý mluvčí ve vaší rodině
ochoten vám pomoci, začněte s užitečnými rutinními činnostmi, jako jsou pozdravy a mluvení o obyčejných
každodenních a opakovaných činnostech, jako je příprava jídla nebo povídání o tom, co se stalo během dne.

Vstupte do první online anglické čajovny a stavte se kus anglické řeči do MIRKA’S ENGLISH TEA ROOM – každý týden jedno nové téma a minimálně 10 nových frází a slov. Trénink poslechu britské i americké angličtiny a samozřejmě několikrát týdně možnost mluvit anglicky.

Chci cestovat po zemích, kde se tímto cizím jazykem mluví

Není třeba se učit hodně věcí z daného jazyka. Naučte se základní fráze a slovní zásobu, třeba z balíčku pro přežití – Survival package pro dorozumění se v základních situacích. Snažte se však o vysoký stupeň plynulosti mluveného projevu i s takto omezenou slovní zásobou.
Slovíčka z balíčku pro přežití se naučte metodou SLOVNÍCH KARET, o které jsem mluvila v předešlých podcastech a pondělních newsletterech.

Jestli vás zajímá základní slovní zásoba – slovíčka a fráze, které potřebujete pro jednoduchou komunikaci v angličtině, sledujte i další newslettery, ve kterých budu psát o tom, kolik slov opravdu potřebujete znát a jestli jsou si všechna slova rovna.

Potřebuji umět cizí jazyk, abych si mohl/a číst materiály týkající se mé práce či mého oboru

V tomto případě doporučuji začít pracovat přímo s texty, které chcete či potřebujete číst ve svém oboru. Odborná slova v dané oblasti tvoří v těchto textech velmi velkou část běžných slov (mezi 20 % a 30 % – tedy každé třetí až páté slovo je odborné slovo). Pokud budete číst běžné texty mimo svůj obor, budete se muset naučit mnoho slov, která ve vašem oboru nevyužijete.

Jako jazyková mentorka vám mohu doporučit odborné texty a materiály vhodné ke studiu pro váš obor či pracovní zaměření.
Ráda spolu s vámi vytipuji slova a fráze, která se objevují často, a která stojí za naučení, protože se ve vašem oboru používají velmi často.
V angličtině mám zkušenosti z těchto oblastí:

 • cestovní ruch
 • automotive
 • obchodní jednání a prezentace
 • jednání vrcholového managementu
 • organizace a realizace kongresů, konferencí, seminářů a dalších odborných setkání
 • IT hardware/software
 • ekonomická oblast včetně účetnictví a výkazů či interpretace grafů
 • HR a personalistika
 • zdravotnictví – AJ pro zdravotní sestry
 • retail – maloobchod
 • komunální technika
 • nákup/prodej
 • telefonická komunikace
 • a další
  Objednejte si soukromou konzultaci, na které se domluvíme, co a v jakém rozsahu potřebujete a jak vám s tím mohu pomoct.

Potřebuji cizí jazyk studovat kvůli dosažení akademického titulu

Začněte pracovat přímo s texty, které budete při studiu používat anebo z nich čerpat. Neznámá a opakující se slova či fráze se učte pomocí metody SLOVNÍCH KARET.
S kartami pracujte každý den.

Pomohla jsem několika studentům, kteří si dodělávali vysokou školu v pozdějším věku vedle zaměstnání a pro doktorský titul potřebovali mimo jiné v angličtině publikovat odborné články. Objednejte si soukromou konzultaci, na které se domluvíme, co a v jakém rozsahu potřebujete a jak vám mohu pomoct.

Cizí jazyk potřebuji kvůli podnikání či obchodu

Nejdříve začněte mluvit a používat angličtinu v běžných konverzacích a tématech a potom přejděte na konverzaci zaměřenou na obchod a váš obor.

Pracuji od svých 21 let. Mám zkušenosti z mnoha oborů a odvětví.
Pracovala jsem v České republice i v zahraničí. Dělala jsem business na Slovensku, v německy mluvících zemích, včetně Švýcarska, v severských zemích a Dánsku, Velké Británii a USA nebo v Itálii. Mohu vám poradit, čemu se v angličtině věnovat, pokud chcete rozvíjet své podnikání a expandovat do zahraničí nebo pokud pracujete na pozici, která vyžaduje interakci a komunikaci se zahraničními dodavateli či zákazníky v angličtině. Objednejte si soukromou konzultaci, na které se domluvíme, co a v jakém rozsahu potřebujete a jak vám mohu pomoct.

Potřebuji se angličtinu učit, abych zvládl/a maturitu či jinou zkoušku na střední či vysoké škole

Sežeňte si vzory testů a zadání ke konkrétní zkoušce a připravte se na typy otázek, které se v testech objevují. Příprava a znalosti požadované na tento typ učení se cizího jazyka jsou velmi specifické se zaměřením na detailní znalosti gramatiky včetně výjimek.

Připravila jsem k maturitě a vysokoškolské zkoušce desítky studentů různého věku. Dokážeme to i spolu.
Objednejte si soukromou konzultaci, na které se domluvíme, co a v jakém rozsahu potřebujete.

V příštím pondělním newsletteru HAPPY MONDAY se spolu podíváme na téma:

Jak a kde si otestovat své znalosti gramatiky a slovíček. Proč je důležité to vědět. Kolik slov a gramatiky potřebujete znát, abyste se domluvili v zahraničí na dovolené nebo abyste si přečetli knihu v angličtině.

Mentoring je předávání zkušeností a znalostí a vedení k pokrokům. Na základě svých mnohaletých zkušeností s angličtinou profesně i lektorsky se podílím na tvých pokrocích v angličtině a vedu tě k trvalému úspěchu. Pomocí metody SMART získáš nadhled a konečně zažiješ ten pocit, že mluvíš, ovládáš a chápeš angličtinu a dokážeš ji použít kdykoliv potřebuješ. Specializuji se na OŽIVENÍ a RESUSCITACI ANGLIČTINY a ráda přivedu opět k životu i tu tvoji. Během pár měsíců zažiješ takový pokrok, jakého si nedosáhl/a ani po několika letech studia ve škole.

600 000 slov ve slovníku, ale jen 100 z nich tvoří 50 % angličtiny

 • Na jaká slovíčka se soustředit?
 • Která slovíčka se vyplatí si pamatovat?
 • Chceš nejen přehled, ale také video průvodce s mým komentářem a doporučením?
"Vážená paní Mirko, Na fakultě jsem se věnoval především didaktice a komunikaci. Jedna věc je nějaký obor znát a umět; druhá věc je "umět" to naučit ostatní! Proto obdivuji Váš "počin" - přehled 100 základních slovíček z "obávané" angličtiny. Všechno, co může ostatním pomoci v cestě za poznáním a věděním zaslouží velké uznání. A ve Vašem případě dokonce pomoc nezištná! Dovoluji si Vám proto poděkovat za mladší příslušníky mé rodiny a také za všechny zájemce o angličtinu, hlavně ty věčné začátečníky!"
Prof. PhDr. CSc. Oldřich Š.