Cíle, návyky, zvyky – jak souvisí se skutečným pokrokem v angličtině

A víte, že váš ambiciózní a nadupaný cíl možná souvisí s vašim opakujícím se neúspěchem?

1. díl ze 7, ve kterých s vámi budu sdílet, co jsem se v průběhu let naučila ohledně cílů, návyků, zvyků, zlozvyků a o skutečném pokroku ve studiu cizího jazyka. RADĚJI POSLOUCHÁŠ? PODCAST JE ZDE

Jak to celé začalo?

Před pár dny jsem vás žádala o vyplnění dotazníku na téma vašich pocitů a myšlenek, které se vám honí hlavou, když se řekne angličtina a vy. Po pár dnech jsem nasbírala 40 vyplněných dotazníků a dala jsem si ambiciózní cíl v průběhu dalších asi 2 dní nasbírat 10x tolik, tedy 400 dotazníků.

S vervou jsem se pustila do propagace dotazníku, obeslala jsem známé emailem, zveřejnila jsem prosbu na své Fan Page na FB – Mentorka Mirka, poprosila jsem lidi ve skupině JIP pro tvoji angličtinu, aby mě nechali nahlédnout do své hlavy. Odměnou za vyplnění ani ne 5minutového dotazníku byla jedna ze 3 třicetiminutových konzultací se mnou na téma, které vás zajímá v souvislosti s vaší angličtinou.

Abych podpořila ženy k akci a sdílely můj dotazník na další kamarádky, o kterých ví, že je pro ně angličtina celoživotní překážkou za lepší prací, kariérou anebo v podnikání, vyhlásila jsem tipovací soutěž na své Fan Page o tip, který bude nejblíže reálnému počtu vyplněných dotazníků.

Jaký byl výsledek?

Statistiky se hodí i když se učíte jazyk

Do nedělní půlnoci (měla jsem na to asi 2 dny) jsem obdržela 61 dotazníků….Můj cíl byl 400 dotazníků…..

Víte, jak moc souvisí váš realistický CÍL se skutečným ZLEPŠENÍM vaší ANGLIČTINY?

Dám vám takový příklad. Představte si, že jako obchodník měsíčně prodáte průměrně 120 výrobků. Váš šéf přijde s motivací/cílem, že pokud prodáte měsíčně 200 výrobků, dostanete speciální ODMĚNU. NAMOTIVUJE VÁS TO? Mě teda ne. A o tom to je i v životě i s angličtinou.

Zkuste to s reálně splnitelným cílem

Pokud si dáte reálný cíl, že se angličtině budete věnovat 10 minut denně, ale opravdu to budete dodržovat každý den, tak je vysoká pravděpodobnost, že si pomalu, ale jistě vytvoříte zvyk se angličtině věnovat každý den, protože to pro vás bude splnitelné. Postupem času můžete přidávat čas a místo 10 minut, dělat nějakou aktivitu na procvičení angličtiny třeba 15 minut a později 20 minut denně.

Zatímco, pokud se zabijete cílem, že každý den budete studovat 2 hodiny, protože to potřebujete do neděle všechno znát, tak svého cíle nejspíš nedosáhnete, protože 1. někdy uprostřed týdne vám dojde síla, energie i elán. 2. za týden se beztak angličtinu nenaučíte, i kdybyste do toho dupali 24 hodin denně. Takto to prostě nefunguje.

Je lepší, dát si reálný, tedy splnitelný cíl – každý den po pár minutách, než velký a nesplnitelný ambiciózní cíl, který vás už po pár dnech naprosto vyčerpá a vy víte, že nikdy nemáte šanci jej splnit.

to be continued….

Příště vám povím o tom, že někdy je lepší cíle vůbec nemít a raději se soustředit na systém. 🙂 LIVE ENGLISH!

Mentoring je předávání zkušeností a znalostí a vedení k pokrokům. Na základě svých mnohaletých zkušeností s angličtinou profesně i lektorsky se podílím na tvých pokrocích v angličtině a vedu tě k trvalému úspěchu. Pomocí metody SMART získáš nadhled a konečně zažiješ ten pocit, že mluvíš, ovládáš a chápeš angličtinu a dokážeš ji použít kdykoliv potřebuješ. Specializuji se na OŽIVENÍ a RESUSCITACI ANGLIČTINY a ráda přivedu opět k životu i tu tvoji. Během pár měsíců zažiješ takový pokrok, jakého si nedosáhl/a ani po několika letech studia ve škole.

600 000 slov ve slovníku, ale jen 100 z nich tvoří 50 % angličtiny

  • Na jaká slovíčka se soustředit?
  • Která slovíčka se vyplatí si pamatovat?
  • Chceš nejen přehled, ale také video průvodce s mým komentářem a doporučením?
"Vážená paní Mirko, Na fakultě jsem se věnoval především didaktice a komunikaci. Jedna věc je nějaký obor znát a umět; druhá věc je "umět" to naučit ostatní! Proto obdivuji Váš "počin" - přehled 100 základních slovíček z "obávané" angličtiny. Všechno, co může ostatním pomoci v cestě za poznáním a věděním zaslouží velké uznání. A ve Vašem případě dokonce pomoc nezištná! Dovoluji si Vám proto poděkovat za mladší příslušníky mé rodiny a také za všechny zájemce o angličtinu, hlavně ty věčné začátečníky!"
Prof. PhDr. CSc. Oldřich Š.